HISTORIA SZKOŁY W PĘCZNIEWIE
Początki szkoły w Pęczniewie sięgają pierwszych lat XX wieku, jednakże sprawa oświaty od dawna leżała na sercu mieszkańcom wsi. Już podczas parcelacji majątku Kossowskich w latach 70-ych XIX wieku przez jego ostatniego właściciela wydzielono działkę przy kościele pod budowę przyszłej szkoły: „ Premierzy, sprzedając parcele, na ogólne żądanie kolonistów, zostawili obszerny plac przy kościele na mającą kiedyś powstać osadę i przewidzieli już w ten czas potrzebę szkoły dla Pęczniewa, dlatego też zostawili plac na pobudowanie takowej i 2 morgi 180 prętów ziemi na ogród dla nauczyciela.” Gazeta Kaliska 1899 nr 51
Niestety, brak jednomyślności mieszkańców Pęczniewa co do potrzeby utworzenia szkoły sprawił, iż przez wiele lat takowa nie powstała, nie mniej dzieci były nauczane przez miejscowego proboszcza. O wiele lepiej zorganizowaną w tej kwestii okazała się społeczność ewangelicka: „Nauczanie dzieci odbywa się co niedziela i święto przed nieszporami, a jak to młode pokolenie dorośnie, to będą już z niego światlejsi ludzie. Są. u nas umiejący czytać i pisać, bo w Pięczniewie mamy ludzi z rozmaitych stron guberńji, i byłoby tu nam dobrze, tylko szkoły brak; jest wprawdzie w Pięczniewie, ale ewangielicka. Może jednak za staraniem naszego poczciwego wójta będziemy mieli także i własną szkołę.” Gazeta Świąteczna 1887 nr 348
„…niejednokrotnie była podnoszona kwestja założenia szkoły w Pęczniewie, lecz pomimo tak dogodnych miejscowych warunków i zapewnionego obecnie przez rząd pewnego subsydium, na uchwałach nie było nigdy jedności, i założenie szkoły w Pęczniewie przeszło do projektów dotąd nieurzeczywistnionych.” Gazeta Kaliska 1899 nr 51
Tak potrzebna szkoła w Pęczniewie powstała wreszcie w latach poprzedzających wybuch pierwszej wojny światowej. Znane jest nazwisko zatrudnionego w niej nauczyciela – Pan K. Korozo. Placówka istniała przez cały okres I-ej wojny światowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości dotychczasowa szkoła została przekształcona w czteroklasową szkołę powszechną, w której nauka trwała 7 lat, a kończący ją absolwent otrzymywał świadectwo ukończenia Szkoły Podstawowej 3. stopnia. Do klasy pierwszej uczniowie uczęszczali rok, do klasy drugiej także rok, nauka w klasie trzeciej trwała dwa lata, a w klasie czwartej trzy . Nauka odbywała się w pomieszczeniach wynajmowanych od gospodarzy. Pierwszym kierownikiem szkoły był Pan W. Wincior, który brał aktywny udział w życiu lokalnej społeczności, m.in. utworzył zrzeszenie strzelców i koło młodzieży wiejskiej oraz pełnił funkcję komendanta miejscowej straży ogniowej. Kolejnym kierownikiem pęczniewskiej szkoły , który swoją funkcję pełnił aż do wybuchu II-ej wojny światowej, był Antoni Bocheński.
Po wybuchu II wojny światowej polska szkoła w Pęczniewie została zamknięta, a w jej siedzibie rozpoczęła działalność szkoła dla dzieci niemieckich osadników. Nauczyciel Antoni Bocheński, podobnie jak tutejszy proboszcz Stanisław Moszczeński, zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau i tam zginęli.
Powojenne dzieje naszej szkoły rozpoczynają się na przełomie 1945 i 1946 roku. Placówka wznawia swoją działalność, a jej kierownikiem zostaje Pan Tomczyk, późniejszy profesor Uniwersytetu Wrocławskiego.
W dniu 20 października 1946 roku została uroczyście otwarta Szkoła Podstawowa w Pęczniewie, która znalazła siedzibę w drewnianym baraku zlokalizowanym w miejscu, gdzie znajduje się dzisiejszy budynek gimnazjum. Funkcję kierownika szkoły powierzono Pani Irenie Pomykalskiej.
Szybko jednakże okazało się, iż budynek ten jest zbyt ciasny i w związku z tym już po niespełna dekadzie rozpoczęto budowę dużego, jednopiętrowego budynku mogącego pomieścić wszystkich uczniów. W prace przy budowie szkoły zaangażowali się mieszkańcy Pęczniewa. Oprócz szkolnego budynku powstał także budynek gospodarczy z sanitariatami. Dnia 19 stycznia 1958 roku miało miejsce uroczyste otwarcie nowo wybudowanej szkoły, w której znalazło się siedem przestronnych, widnych sal lekcyjnych i dwa komplety mieszkań dla nauczycieli . Za budynkiem szkoły powstał kompleks boisk – do piłki nożnej i piłki siatkowej. Do 31 sierpnia1962 roku była to szkoła 7-klasowa,która z dniem 1 września tego roku stała się szkołą 8-klasową. W tym okresie Szkołą Podstawową w Pęczniewie kierowali: Pan Kazimierz Kołaciński, Pani Zofia Gałązka, Pan Stefan Włodarczyk, Pani Anna Raźniewska oraz Pan Jan Pawlak.
W roku 1974 szkołę przekształcono w Zbiorczą Szkołę Gminną w Pęczniewie, a jej dyrektorem został Pan Stanisław Waligórski, późniejszy Sieradzki Kurator Oświaty i Wychowania. W 1978 roku do istniejącego szkolnego budynku dobudowano pawilon stołówkowy, w którym oprócz trzonu kuchennego i stołówki znalazły się cztery sale lekcyjne, pomieszczenie świetlicy oraz obszerny hol. W roku 1984 zlikwidowano zbiorcze szkoły gminne, a nasza placówka ponownie stała się Szkołą Podstawową w Pęczniewie, w której funkcję dyrektora do 31 sierpnia 2002 roku pełnili: Pani Dorota Czupryńska, Pani Wanda Matuszewska, Pan Zbigniew Wesołowski, Pani Stanisława Lechelt, Pan Jarosław Zięba.
W związku z reformą oświaty z dniem 1 września 1999 roku powstało Gimnazjum Nr 1 w Pęczniewie, którego dyrektorem został Pan Zbigniew Wesołowski. Istniejąca dotychczas 8-letnia szkoła podstawowa stała się szkołą 6-klasową. Niespełna rok później, w czerwcu 2000 roku, Szkoła Podstawowa w Pęczniewie otrzymała imię Kazimierza Deki- Deczyńskiego oraz sztandar.
By poprawić warunki lokalowe obydwu szkól władze gminy podjęły decyzję o rozpoczęciu budowy gimnazjum wraz z halą sportową.
W dniu 1 września 2002 roku utworzony został Zespół Szkół w Pęczniewie, w skład którego weszły: Szkoła Podstawowa im, Kazimierza Deki- Deczyńskiego i Gimnazjum Nr 1 w Pęczniewie. Jego dyrektorem został Pan Jarosław Zięba.
Kolejne ważne wydarzenia w historii szkoły to oddanie do użytku budynku gimnazjalnego w roku 2007 i hali sportowej w roku 2008.
W roku 2012 w skład Zespołu Szkół w Pęczniewie weszła filia Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Deki- Deczyńskiego w Pęczniewie utworzona w miejsce zlikwidowanej Szkoły Podstawowej im. Leona Kruczkowskiego w Brzegu.
W 2013 roku ziściły się marzenia pęczniewskich uczniów o boiskach sportowych z prawdziwego zdarzenia i do użytku oddany został kompleks wielofunkcyjnych boisk sportowych „Orlik 2012”.
Od 1 grudnia 2016 roku funkcję dyrektora Zespołu Szkól w Pęczniewie pełni Pani Urszula Drylewska.
W związku z reformą systemu oświaty od dnia 1 września 2017 roku Zespół Szkól w Pęczniewie został przekształcony w Szkołę Podstawową im. Kazimierza Deki- Deczyńskiego w Pęczniewie.